Jak vybírat trekové hůlky

trekhole2Turistické, nebo také trekové hůlky se stále častěji objevují v rukou turistů. Určitě jste se sami několikrát setkali s touto důležitou součástí výbavy na hory, anebo ji možná sami již používáte. V následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit několik základních rad, jak správně vybrat trekové hůlky, aby vám byly k užitku.

 

Na začátku všeho je potřeba objasnit terminologii.

Trekové hůlky jsou svou konstrukcí a zejména použitím zcela odlišné od hůlek pro nordic walking (popř. nordic cruising – jízda na kolečkových bruslích s holemi). Bližší informace o holích pro severskou chůzi naleznete v příštím článku. Hůlky pro turistiku jsou určeny pro odlehčení nákladu na zádech a tlumení nárazu při chůzi – zejména z kopce. Literatura uvádí, že během dlouhé túry je možné správným použitím hůlek ušetřit kloubům váhu až 250 tun. Zvyšují také stabilitu v náročném terénu, a ušetřit tělo energii při výstupech. A to je už vážný důvod, proč se hůlky začít využívat.

fizan compactHole jsou často označovány jako teleskopické. Znamená to, že se skládají z několika dílů, zpravidla ze tří (výjimku tvoří hole dvoudílné – pro skialpinismus, a 4 dílné – styl turistiky fast and light). Ve složené délce jsou dlouhé od 50 do 100 cm. Spodní díl je kónického tvaru (u hrotu nejužší, poté širší), proto je potřeba tento segment vytahovat až na rysku, označenou např.STOP, aby nedocházelo k samovolnému povolování. Samotnou výšku holí (zpravidla od 105 do 140 cm) si určujete na prostředním dílu. Zpevňovací systém jednotlivých segmentů bývá nejčastěji otočný. Znamená to, že na konci spodní a střední části je závit, na něm plastový expandér, který se šroubováním vysunuje , rozšiřuje a dodává tak hůlce soudržnost. Ač se to na první pohled nezdá, tato malá součást je na holích jednou z nejdůležitějších. U holí nízké kvality nelze opotřebovaný expandér vyměnit, navíc reaguje na změnu teploty, a v nízkých teplotách se vám nemusí vůbec povést hůl zašroubovat. Jako vždy je řešení v jednoduchosti, na obrázku je proto vidět systém, který využívá italská firma Fizan.

Zajímavým řešením aretace je také flick lock sytém. Páčka přitlačí vnější segment na vnitřní, jedná se o rychlé a pohodlné nastavení, zejména v rukavicích. Tento systém je znám z rychloupínání na jízdním kole.

Podstatnou součástí holí je také rukojeť a poutko. Setkáme se nejčastěji s pryží („gumou“), korkem (přírodním i umělým) nebo EVA pěnou. Nelze jednoznačně říct, který materiál je nejvhodnější, to je otázkou pro každého zákazníka. Rukojeti bývají anatomicky tvarovány na různé velikosti dlaně, je proto vhodné při koupi také vyzkoušet, jak vám hole sednou do ruky. U modelů určených pro zimní období je rukojeť protažená dolů, pro jednodušší uchopení i v rukavicích. Poutko bývá jednoduché – textilní, případně opatřeno neoprenovou výztuhou proti otlačení. Jeho úkolem je zabránit ztrátě hole v náročném terénu.

Speciálním příkladem použití dřeva na rukojeti jsou tzv.monopody. Po odšroubování hlavy rukojeti se objeví závit, který je připraven pro fotoaparáty. Hůlka tak poslouží jako jednoduchý stativ.

Dalším již ne neobvyklým příkladem tvaru rukojeti, je tvar T. tyto hole, běžně nazývány špacírky, mají nespornou výhodou v odlehčení při chůzi. Nejsou určeny pro turistiku, ale své využití si našli zejména u starších zákazníků. Kterým pohyb činí jisté potíže. Snad nejznámějším uživatelem takové hůlky je cholerický dr.House.

Materiál, použitý na jednotlivé „trubky“ je běžně slitina duralu (7071, 7075 apod.,) u nejlehčích modelů se využívají také uhlíková (carbonová) vlákna nebo titan. Povrchová úprava je možná eloxováním nebo lakováním. Laky zpravidla nemají dlouhého trvání, proto doporučujeme vybírat eloxované, zabraňující také namrzání. Levnější variantou materiálu, použitý na hroty je ocel. Je levnější, ovšem nevykazuje velkou pevnost. Oblíbenou variantou se tak stává vidium (karbid), je lehčí a pevnější. Většina kvalitních výrobců také umožňuje výměnu opotřebovaného hrotu.

Oblíbeným tématem u trekových holí je tzv. antishock. Jak název napovídá, jedná se o systém, který pomáhá snížit nárazy na lidské klouby. Zjednodušeně řečeno se jedná o pružinu (umístěnou často na prostředním dílu hůlky), která pohlcuje nárazy vzniklé dopadem na terén. Pro stoupání je vhodné protipohybem pružení vypnout (energie odrazu by byla pohlcena pružinou), pro klesání je naopak vhodné antishock zapnout.  I zde platí, že levnější je horší. Ekonomické hole, určené pro sváteční turisty (tzv. hypermarketové modely) opatřené antishockem, mají pružinu natolik tvrdou, že běžný člověk téměř nemá možnost pocítit výhody. U holí vyšší třídy je pružina o poznání měkčí. Přesto ale našim zákazníkům raději doporučujeme hole bez odpružení – i samotné hole vám umožní pocítit odlehčení, a špičkoví výrobci u podstatných modelů nevyužívají antishock vůbec.

Nabídka příslušenství k holím je také široká. Standardně jsou hole dodávány s talířky malého průměru pro pohyb mimo sníh, a gumovými chránítky na hrot hole – chrání proti poškození při chůzi po asfaltu, nebo při přepravě. Pro zimní období je také možné dokoupit si talířky větších průměrů (10 cm).

Nyní se podíváme blíže na samotné nastavení vhodné výšky. Z řady výzkumů vyplývá nutnost použití hůlek v páru (výjimku tvoří výše zmiňované špacírky). Hole snižují tlak na klouby, zvyšují stabilitu turisty a umožňují při výstupu do kopce větší důraz na odraz. Poskytují tak vhodný rytmus a rychlost chůze.

Pro pohyb v rovinatém terénu je možné používat také hůlky jednodílné. Ty sice neumožňují individuální nastavení výšky, jejich výhodou je ovšem bezporuchovost a lehkost (absence expandérů apod.) Nastavení teleskopických holí je jednoduché. Při chůzi po rovině se optimální výška určí jako 70 % výšky člověka. Jinými slovy, ruka je ohnuta v pravý úhel s tělem. Pro stoupání se hole zkrátí (samozřejmě záleží na sklonu svahu) a při klesání, kdy hole máte více před sebou, a posunujete tak těžiště, je vhodné délku prodloužit. To vše je otázkou několika vteřin. Pokud chcete hole použít pro rychlejší chůzi (nebo pomalejší běh), je dobré hole nastavit trochu výše než uvedených 70 %, dochází pak k lepšímu odrazu.

Při skialpinismus je také vhodné nastavit výšku více je běžné (existují i modely s maximální výškou až 160cm). Při pohybu na sněžnicích je vhodnější mít hole naopak kratší.

Hůlky, jako každé jiné vybavení, potřebují také svou péči. V případě pádu do vody nebo sněhu, je vhodné hole doma rozložit a vysušit. Pokud holím nevěnujeme dostatečnou starost, může dojít k oxidaci materiálu a následnému poškození expandéru, nebo celého segmentu. Rozhodně nedoporučujeme používat jakákoliv maziva. Snížili byste tak tření mezi jednotlivými expandéry v hůlce, a mohlo by dojít k samovolnému zasunutí jednotlivých dílů do sebe.

Hole i přes svou vysokou pevnost, můžete snadno zlomit (respektive uštípnout). Stane se tak, pokud hůlky zatížíte nesprávným směrem, to znamená, že se do ní opřete více z boku než shora. Na to ale výrobci kvalitních holí samozřejmě myslí, a je zvykem možnost opravy nebo výměny poškozeného dílu.

Trekové hůlky vám mohou v různých situacích významně pomoci. Nezapomínejte však na rozumné využívání. Neustálé používání holí může snižovat smysl pro rovnováhu, a v náročném terénu je vhodnější mít volné ruce. Při přepravě pamatujte jak na ochranu svých holí, tak na ochranu před zraněním při umístění na batohu.

NORDIC WALKING

též Severská chůze

- srdce zatíží stejně jako pomalý běh, nohy však výrazně méně

Nordic walking má oproti té obyčejné chůzi hned několik výhod. Nejen že při ní výrazně odlehčíte kloubům dolních končetin a ulevíte si od bolesti zad, ale díky zapojení svalů paží a trupu také vzroste intenzita pohybu – tak i na rovině můžete dosáhnout podobné zátěže, jako při pomalé chůzi. Zvyšuje se trénovanost celého organismu – obecná vytrvalost.

V posledních letech se i u nás zařadila mezi velmi oblíbenou, navíc zdraví prospěšnou aktivitu, kdy při správné technice je využíváno až 90% svalů v těle.

nw

TECHNIKA:
HLAVA je vzpřímená
RAMENA se aktivně pohybují vpřed a vzad, nevytahují se vzhůru
TRUP je v mírném náklonu dopředu, horní část trupu rotuje proti spodní
BOKY se pohybují vpřed s vykračující nohou
KOLENO oporové nohy je v okamžiku došlapu mírně pokrčené (jeho propnutí patří mezi nejčastější chyby)
ODRAZ HULKAMI je aktivní, těsně za tělem uvolněte úchop madla, začněte rukama tlačit do poutek a odraz ukončete až když je paže napjatá (poutka musejí být dostatečně utažená)

Správnou délku hole vypočítáte tak, že svou tělesnou výšku vynásobíte koeficientem 0,68.

TABULKA PRO VÝPOČET:

Délka hole (cm)
Pro tělesnou výšku (cm)
105  150 - 155
110  160 - 165
115  170
120  175 - 180
125  185
130  190 - 195

Hůl určena pro Nordic Walking by měla mít:

  • ergonomicky tvarované madlo (nejlépe alespoň částečně korkové)
  • odepínatelné poutko s možností dotažení
  • použité odlehčené, ale kvalitní materiály (slitina hliníku nebo karbon)
  • součástí také zkosená gumová krytka, která se na hrot navléká při chůzi po tvrdém povrchu

Použití holí:

  • při problémech se zády je dokáže provozování Nordic Walkingu výrazně upravit
  • pro posílení nejen fyzické zdatnosti, ale také imunity
  • zpestření běžeckého tréninku
  • využití v rámci rehabilitace (postupné zatěžování po zranění)
  • při regulaci osobní hmotnosti - chůze: 280 cal / hod., NW chůze: 400 cal / hod

Kolik toho nachodíme za den?
3 333 kroků – na obranu „před naprostým shnitím“ by měl udělat snad i „chromý člověk“
10 000 kroků – pro udržení základní fyzické kondice
15 000 kroků – chcete-li zhubnout

V naší nabídce naleznete modely také ryze dětské a dámské (barva, motiv, délka, hmotnost). V případě, že si nevíte rady, které hole jsou pro vás nejvhodnější, neváhejte nás kontaktovat. Pro ty z vás, kteří ještě výhody hůlek neokusili, nabízíme také možnost půjčovny. Hole si zapůjčíte na den, dva – záleží jen na vás, a v případě zájmu o koupi vám rádi nabídneme vhodný model a z konečné ceny odečteme vaše půjčovné.


Představení firmy a holí fy. Fizan, které nabízíme

{youtube}gzbm6Oawvq0{/youtube}


Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30