PORADNA: Jak si mám vybrat správný typ a velikost sedáku?

sedakJako další rady pří výběru lezeckého vybavení nám vývojář firmy Singing Rock poradil s výběrem sedáku a jak o něj pečovat…

Jak si mám vybrat správný typ a velikost sedáku?

I ten nejpozorněji konstruovaný a polstrovaný úvazek nemusí být pohodlný a nemusí být ani bezpečný, jestliže je přiliž velký nebo naopak přiliž malý. Jestliže je úvazek přiliž těsný omezuje volnost pohybu a škrtí. Volný úvazek sklouzává a odírá tělo lezce a v případě pádu může lezec v extrémním případě z úvazku i vypadnout.

Při zkoušení jak úvazek padne je nutno si obléci takové oblečení, které při lezení skutečně používáte. Rozhodně si při zkoušení úvazku vyprázdněte kapsy, sundejte opasek, kšandy a navolněte tričko. Většina specializovaných obchodů je vybavena systémem pro zavěšení, kde je nutno viset v úvazku několik minut, abyste si ověřili že se v úvazku cítíte dobře, neškrtí ani netlačí v citlivých partiích a vybraná velikost vám padne.
Úvazek musí sedět pohodlně, v pase nad kyčlemi. Musí být vyloučené jeho sesunutí na bedra i při použití velké síly. Nesmí však škrtit v pase. Nemůžete-li najít sedací úvazek který by dobře seděl v pase, použijte celotělový úvazek, který drží celou pánev. Jestliže budete mít váš sedací úvazek upevněný v pase nad kyčlemi, neudrží vás v případě pádu hlavou dolů. Přesvědčte se zda úvazek není tak těsný, aby vás omezoval v dýchání. Vždy dodržujte instrukce výrobce. Nohavičky musí padnout pohodlně tak, aby bylo možno za nohavičky strčit dva prsty. Přiliž volné nohavičky mohou způsobit špatný rozklad sil v případě pádu, při jehož zachycení bude lezec zbytečně přetěžován v oblasti kříže.

Bude-li pás sedacího úvazku přiliž volný, může při zatížení sklouznout až na první žebra, stlačit bránici a vyrazit lezci dech.

Bude-li pás sedacího úvazku dotažen na minimum, budou poutka na materiál přiliž v předu. Expresky pak spadávaní do oblasti třísel a brání volnému pohybu lezce. Při opačném extrému budou poutka přiliž vzadu. Optimální nastavení zabezpečuje BMI (odkaz) systém.

Úvazek musí vždy přesně padnou na postavu lezce. Vyzkoušejte několik typů. Nespokojte se s málem a vybírejte si úvazek jako když si kupujete boty.

Jak se mám starat o svůj sedák? Jak poznám, jestli je můj sedák stále vhodný k používání a kdy už si mám radějí pořídit nový?

- vyřaďte úvazek ihned z používání, vykazuje-li viditelné známky poškození jako je prodřený popruh, porušený šev, deformace spony nebo prodření krytky popruhu v místě navazování

- dále vyřaďte úvazek z používání, zachytí-li pád natvrdo (bez prokluzu), aniž by bylo poškození úvazku patrné (viditelné).

- chraňte svůj úvazek před dlouhodobým přímím slunečním svitem, přímými zdroji tepla a před kyselinami, louhy, oxidačními činidly a odbarvovači, které poškozují syntetické vlákna.

- úvazek čistěte ručně studenou vodou a mýdlovým roztokem. Sušte v temnu při teplotě okolo 22°C.

- kontrolujte svůj úvazek pravidelně, abyste si byli jisti že švy jsou neporušené.

Při pravidelném víkendovém lezení byste si měli pořídit nový úvazek nejpozději každé dva roky. Můžete prodloužit životnost úvazku, jestliže při navazování vyvlékáte lano opatrně bez přílišného tření – prudké vytahování lana způsobuje oděr popruhů v místě navazování. Bez přihlédnutí k opotřebení či poškození nepoužívejte úvazek déle než 5 let, protože textilní materiály (popruhy švy) časem podléhají stárnutí a ztrácejí původní vlastnosti (klesá jejich pevnost).

Jaký je hlavní rozdíl mezi dámským a pánkým sedákem?

Pro krásnější polovinu lidstva jsme v loňském roce připravili nový model úvazku s dámskými atributy. Hlavní konstrukční prvky, které dámský úvazek odlišují od standardu je postrování pasu, delší navazovací oko, a zvětšené obvody nohaviček.

Polstrování pasu má tvar rozesmáté pusy. Tento tvar perfektně sedne na úzký dámský pas. Delší navazovací oko prodlužuje vzdálenost mezi spojovačkou a pasem. Je vědecky doloženo, že tato vzdálenost je u žen o 3cm delší než u mužů.  A konečně poměr mezi obvodem pasu a obvodem stehna u žen je naprosto diametrálně odlišný od mužských proporcí. Respektovali jsme tyto rozměry a výsledek si můžete prostudovat v tabulce (odkaz na tabulku).

Kdy mám použít hrudní úvazek?

Hrudní úvazek je vhodným doplňkem sedacího úvazku zejména při výstupech s batohem, protože zajiš´tuje stabilitu trupu v případě pádu. Nikdy nelze používat hrudní úvazek samostatně ! Hrozí zaškrcení podpažních tepen, které vyživují mozek. Klinická smrt nastává do 10min.

otázky zodpověděl, vývojář firmy Singing Rock

{youtube}VXPGPDzmQ7g{/youtube}

Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30