PORADNA: Jak vybrat ten správný stan

stanPokud stále váhate, jaký typ stanu je pro vás nejvhodnější, věnujte chvíli těmto radám.

Nabídka stanů se každým rokem rozšiřuje, přesto stále platí obecné informace, které pomáhají při výběru.

Hned na začátku si položte otázku, kde, kdy a hlavně kolik osob bude stan využívat. Je jasné, že stan určený pro česko-slovenské kempy bude zcela jiné váhové a cenové kategorie než stany expediční...

Pokud hledáte stan pro příležitostné využití (jsou označovány jako kempové) - nabízejí se zde základní modely, jejichž výhodou je především cena. Nejsou zde použitý špičkové materiály, podlážka (která zvýšší hmotnost) je často z polyethylenu. Ovšem využitelné jsou od jara do podzimu, a pokud vás nečeká náročný pochod, mohou tyto modely dobře sloužit i pro běžnou turistiku. Levnější materiály neznamenají ovšem horší vlastnosti, proto i tyto stany jsou nepromokavé.

Nalezneme zde malé modely pro dva poutníky, ale také velké rodinné stany s oddělenými ložnicemi, které mají sice složitější stavbu, o to více ale pak poskytují prostoru při dlouhodobém pobytu.

Stany turistické a cykloturistické jsou určeny pro každodenní stavění a bourání. Využití je celoroční v běžných podmínkách našich hor (silnější vítr, déšť...). S těmito modely se setkáte nejčastěji, protože jsou univerzálně využitelné. Samozřejmě i tyto stany jsou nepromokavé.

Jejich předností je jednoduchá konstrukce (viz. rozdělení dle konstrukce) a rychlá stavba.

Ponesete jej na zádech, proto pečlivě vybírejte hmotnost. Velikost je liší, zpravidla je ale pro 2-3 osoby. V tomto typu stanu se často pouze spí, není určen pro dlouhýdobý pobyt. Výhodou bývá druhý vchod, který umožňuje praktičtější vylézání ven, nebo také možnost uložení batohů (čímž se zvýší prostor ve stanu samotném). Důležitý je systém větrání, protože stan využíváme v různých teplotách, a zabraňuje se tak kondezaci par vzniklých dýcháním.

Pro putování nalehko je výhoda samonosnost a možnost použití pouze tropika(vnější část stanu). Tuto možnost nabízí model Pinguin Excel.

Z naší nabídky doporučujeme model Pinguin Bora, nejprodávanější stan vůbec. Větší prostor, předsíňku a druhý vchod nabídne model Pinguin Tornado.

Pro náročnější použití se vžil název stany pro VHT (vysokohorská turistika) a expediční. Jak název napovídá, tyto stany jsou určeny pro náročné podmínky, ať už je to vítr nebo sníh. Často jsou opatřeny sněhovými límci, které zasýpany sněhem, celkovou kontrukci stanu zpevní. U těchto modelů využívá výrobce moderních technologií. Podlážky mají vodní sloupec 10 m. Tropiko minimálně 4 m vodního sloupce. Konstrukce bývá z duralu, případně Scandia.

I zde existují varianty s jedním nebo dvěmi vchody, prostor většinou pro 2-3 osoby.

Speciální variantou expedičních stnů jsou tzv. útočné. Ty se vyznačují extrémně nízkou hmotností, vysokou odolností proti větru (stan při větru tzv. zalehne), a často výraznou barvou tropika (pro případné jednodušší hledání). Nabízíme model Trimm Himlite.

 

 

Rozdělení stanů:

Podle tvaru:

 

Nejčastější tvar bývá tzv. kopule. Oproti klasickému (bavlněnému) Áčku je kopule samonosná, to znamená, že tropiko není potřeba vypnout pomocí kolíků. Poskytuje velice dobrý poměr mezi hmotností a prostorem, výška uvnitř se pohybuje od 100 cm do 125 cm. Nižší stan je samozřejmě lehčí, ale neumožňuje si ve stanu kleknout.

Jednoduchá kontrukce spočívá v křížení dvou prutů. V případě, že je tyček více a kříží se ve více místech, je stan pevnější při větru, a mluvíme o tzv. geodetické kopuli.

Připnutí tropika v vnitřnímu stanu je nejčastěji pomocí háčků.

 

Pro efektivní využití prostoru se v nabídce obejvují tzv. tunely. Ty jsou nízké, ale podlouhlého tvaru a spaní je podélně s vchodem. Nevýhodou je nutnost kotvení, což ovšem nebývá problém. Doporučujeme model Pinguin Pluto.

 

Stany rodinné často kombinují více konstrukcí najednou, kopule s množstvím apsid a předsíněk (předsíň/ka poskytuje více prostoru, apsida je pouze výklenek) Tyčky se provlékají přes vnější textilní tunely, které jsou označeny různou barvou, pro snadnější stavbu. Vnitřní výška předsíní je 180 až 200 cm, u ložnic od 150 do 170 cm.

Vhodný model je Pinguin Basecamp.

 

 

Podle spojení stanu a konstrukce:

 

Vnitřní konstrukce znamená, že se nejdříve staví vnitřní stan, které je na tyčích (konstrukci) povešen. Jednoduchá a rychlá stavba. Kolíky používáme ke zvyšení stability stanu ve větru.

Vnější stan se upíná pomocí spon. Nejrožšířenější způsob, např. model Pinguin Gemini.

 

Druhý způsob – vnější - spočívá v provlékání tyček skrz textilní tunýlky na vnějším stanu. Chce to trochu cviku, výhodou je ale případná stavba celého stanu najednou (tzn. stavíte vnější stan, na který je vnitřní už připevněný) - oceníte zejména při dešti a silném větru. Výhodou je také možnost stavět pouze stan vnější a tím odlehčení vaší výbavy. Doporučujeme výše zmiňovaný Pinguin Excel.

 

Kombinace spojení stanu s konstrukcí jsou také, a nalezneme je např. u modelu Pinguin Vega. Celý stan je vnitřní konstrukce, ovšem stabilizační tyčka je vnější konstrukce. Tento druh stanu je určen pro velmi náročné podmínky.

 

Trh zcela ovládly samonosnosné stany. Ale i zde platí vyjímky.

 

Model Pinguin Instent. Tomuto druhu stanů se také říká sekundový. Stan je kdykoliv připravený k použití, jeho konstrukce je totiž pevně spojena s tropikem, a stan se rozbaluje vyhozením do vzduchu. Konstrukci totiž tvoří pružné tyčky, takže po vybalení z obalu můžete stan okamžitě obývat. Nevýhoda je sbalený stav stanu – je tvořena kruhy z tyčí. Vhodný je proto do kempu, kde nám jej doveze auto, nebo např. na pláže. Tyto druhy nejsou příliš rozšířeny, ovšem poskytují velký komfort a skýtají velký potenciál do budoucna.

 

Atypickém, a často neprávem opomíjeným tvarem a stavbou jsou tzv. nouzové stany. Většinou plachta, která je na koncích opatřena ocelovými oky, umožňující připevnění kolíky. Tato plachta se napíná mezi stromy, je možné také využít oblíbené trekové hůlky. Velice zajímovou možnost nabízí přístřešek Jurek Tarp 2. Velice nízká hmotnost a variabilita, vhodný stan pro klasické putování přírodou.

 

Podle konstrukce

 

Stejně jako vyhrála samonosnost, vítězí v konstrukci stany dvouvrstvé. To znamená že, vnitřní a vnější stan (tropiko) je od sebe oddělen. Výhodou je lepší cirkulace vzduchu – mezi tropikem a vnitřním stanem je cca 6 cm místa, kudy proudí vzduch, a také vyšší odolnost vůči dešti – už nehrozí, že vám stan bude promokat, když se jej v dešti dotknete :o)

 

Stany jednovrstvé jsou už vyjímkou. Jednou z možností jsou plážové přístřešky a tzv. zahradní stany. Tyto modely jsou cenově dostupné, ale nejsou určeny do deště, slouží jako ochrana před sluncem.

Jiný způsob využití jednovrstvých stanů je v extrémně náročných podmínkách vysokých hor a polárních oblastí. Zátěr je zde nahrazen membránou, stany jsou tak vysoce odolné vůči dešti i sněhu, s velmi nízkou hmotností. Cenová relace je bohužel také vysoká, proto se tyto stany vyrábějí pro specifické použití.

 

Velicou důležitou informací je výška vodního sloupce tropika i podlážky. Běžný děšť vytvoří tlak cca 2 metry v.s., proto stany nižší cenové kategorie mají paramatery do 3 m v.s. Stany, které se vužívají v horách, a tudíž v horších pdmínkách, mají zpravidla 3-5 m v.s. A nakonec stany do extrémně náročných klimatických podmínek mají vodní sloupec až 7 m. V tomto případě totž nejde jen o déšť, ale také o zatížení sněhem.

Levnější podlážky stanů jsou tvořeny polyethylenem, zde se vodní sloupec neudává. Stany vyšších tříd pak mají odolnost mezi 6 až 12 metry, právě kvůli možnému použití na sněhu.

Tlak 8 metrů vodní sloupce odpovídá kleknutí na jedno koleno, zhruba 80 kg muže.

 

Jako vrstva bránící promoknutí je nejčastěji použit polyuretanový (PU) zátěr. Pro použití ve vhorách, kde je vyšší UV záření, bývána látku nanesen silikon (často s úpravou proti roztržení – tzv. Ripstop). Toto řešení je dražší, ale stan je tím odolnější a zvyšuje se jeho doba použitelnosti. Samozřejmostí je podlepení všech švů.

 

Nedílnou součástí, které je potřeba věnovat pozornost je také materiál použitý na výrobu nosných tyček (konstrukce). Levnější modely mají tyto tyčky z laminátu, obaleny fólii, aby nedošlo k vyštípnutí zlomené části. Tento materiál splňuje požadavky na běžnou turistiku, a je proto také nejrozšířenější.

V případě, že máte v plánu stan používat ve větru a celoročně, je konstrukce vyrobena ze slitiny hliníku – duralu. Poskytuje větší pevnost než laminát, navíc tyče zapadají so sebe, tzv. vnitřní zámek. V extrémních podmínkách se využívá také Scandium.

 

Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat. Vždy vybírejte z nabídky více výrobců. Sami máme se stany různých konstrukcí a kvalit velkou zkušenost, a rádi vám nabídneme vhodnou variantu pro váš úspěšný pobyt v přírodě a horách.

Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30