PORADNA: Nesmeky - jak správně vybrat

S přicházejícím zimním obdobím je potřeba připomenout výhody tzv. nesmeků, neboli protiskluzových návleků na boty.

 

 

 

Slovo „nesmeky“ není možná zcela známé, začneme tedy vysvětlením smyslu této výbavy pro zimní dny. I pár hodin drobného sněžení nebo mrznutí může vytvořit z bezpečného chodníku kluziště. Pády jsou bolestivé, a zejména pro starší občany mohou vést i k trvalým následkům. Vyhnout se nebezpečí uklouznutí je jednoduché. Na boty můžete připevnit nesmeky, které mají hroty, a na náledí nebo ledu se zaseknou. Nejde o žádnou novinku. Domácí výroba nesmeků je stále aktuální, ovšem sériově vyráběné modely již mají vyřešenou manipulaci a nazutí/sejmutí je otázkou několika vteřin.

Existuje celá řada provedení, jak podle využití tak dle cen. 

Pro pohyb na zledovatělých chodnících ve městech jsou vhodné hroty umístěné na špičce. Jednoduchá manipulace umožní nesmeky kdykoliv sundat – např. při vstupu do obchodu, hromadné dopravy apod. Nevýhodou při scházení i mírných klesání je nutnost došlapovat pouze na špičku a chůze je  tím méně stabilní.

Nesmeky s hroty po celé spodní ploše kompenzují výše uvedenou nevýhodu, chůze s nimi je pohodlná i z kopce dolů, ale stále jsou určeny pro pohyb ve městě,popřípadně velmi nenáročný terén, např. vycházka se psem. Levnější typy, 150,- až 350,- mají hroty pouze lehce vystouplé nad povrch, a může proto dojít k vytrhnutí. Guma, která obepíná botu je odolná vůči mrazu, k roztržení nedochází. 

Lze samozřejmě najít také tyto „městské“ nesmeky v profesionálním provedení, určené např. pro běh v terénu, ovšem cena je vyšší (cca 600,- až 1000,-). 

Je vhodné uvést v souvislosti s během v zimě také běžecké boty s integrovanými hroty. Jedná se v podstatě o tretry, upravené pro chladné počasí. Oproti nesmekům mají obrovskou výhodu – v podrážce boty jsou připevněny napevno a nelze ja ztratit, jak se často u nesmeků stává. Pro tzv. běhy do vrchu je tato bota zásadní vybavení.

Velmi vhodným typem nesmeků pro turistiku v horách (stoupání a klesání, nerovný terén) jsou tzv. mini mačky. Vycházejí z osvědčených turistických maček, kovové hroty  mají pouze 2-3cm, samozřejmě chybí přední hroty.Výborně podrží botu i na ledu, což je typická situace na horských stezkách, po kterých stéká voda a v zimě zamrzá v kalužích mezi kameny. Je možné je také využít k přechodu letních firnovišť, což jsou sněhová pole, která ve stínu kopců zůstavají po celý rok, nebo přechod ledovců při turistice.

Přestože se jedná o velice kvalitní provedení, jejich slabinou stále zůstavá pohyb po kamenech. Lze je sundat velice rychle a prodloužíte tím výrazně životnost. Cena se zpravidla pohybuje od 800,- do 1000,-

Všechny druhy nesmeků jsou jednoduše sbalitelné do batohu, často mají nepromokavý obal a při vhodném užívání vám několik let budou dobře sloužit.

V žádném případě se na tomto vybavení nevyplatí šetřit. Případný úraz vás v konečném důsledku může stát i několik týdnů nemocenské. S pohybem v zimních horách je potřeba příjmout alespoň trochu pokory a uvědomit si zrádnost sněhu a ledu.

Pohybujete-li se v náročné terénu kde je potřeba stoupat do strmých svahů, jedinou možností jsou mačky. Nejběžnější jsou řemínkové, které lze umístit na téměř jakoukoliv botu. Hroty jsou dlouhé včetně dvou předních horizontálních, a případný krátký pohyb po kamenech jim neublíží. Cena odpovídá kvalitě, od 2000 do 5000,-

O turistickém vybavení pro zimní hory, jako je cepín a mačky pojednává již jiný článek. 

Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30